گزارش فارس از جلسه رای اعتماد به وزیر پیشنهادی بهداشت: نمکی با ۲۲۹ رای وزیر بهداشت شد/جزئیات اظهارات روحانی، موافقان و مخالفان وزیر پیشنهادی در مجلس

نمایندگان مجلس شورای اسلامی ضمن بررسی برنامه ها و صلاحیت «سعید نمکی» وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با ۲۲۹ رأی موافق، وی را روانه وزارت بهداشت کردند.
نمکی با ۲۲۹ رای وزیر بهداشت شد/جزئیات اظهارات روحانی، موافقان و مخالفان وزیر پیشنهادی در مجلس

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، جلسه علنی رای اعتماد و بررسی صلاحیت سعید نمکی وزیر پیشنهادی بهداشت درمان و آموزش پزشکی در مجلس شورای اسلامی از دقایقی قبل و به ریاست علی لاریجانی رئیس مجلس و با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید آغاز شد.

هم اکنون ۲۰۵ نفر از وکلای ملت در صحن علنی حضور دارند که بر این اساس کرسی ۸۵ نماینده مجلس خالی است.

روحانی وارد صحن علنی مجلس شد

حسن روحانی رئیس‌جمهور دقایقی قبل برای دفاع از سعید نمکی وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی حضور یافت.

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور، حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس‌جمهور و واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهور، روحانی را هنگام ورود به صحن علنی همراهی می‌کردند.

اسامی نمایندگان موافق و مخالف برنامه‌ها و صلاحیت وزیر پیشنهادی بهداشت

علی‌اصغر یوسف‌نژاد عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی در نشست علنی صبح امروز (دوشنبه) پارلمان اسامی نمایندگان موافق و مخالف برنامه‌ها و صلاحیت «سعید نمکی» وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را قرائت کرد.

بر این اساس، محمدحسین فرهنگی نماینده تبریز و حسین مقصودی نماینده سبزوار به عنوان مخالف برنامه‌های وزیر پیشنهادی بهداشت سخنرانی خواهند کرد.

همچنین علیرضا سلیمی نماینده محلات و دلیجان و مهدی فرشادان نماینده سنندج به عنوان موافق برنامه‌های سعید نمکی سخنرانی می‌کنند.

هر یک از نمایندگان موافق و مخالف ۱۵ دقیقه فرصت دارند در صحن علنی مجلس صحبت کنند، البته این نمایندگان می‌توانند تمام یا بخشی از فرصت ۱۵ دقیقه‌ای خود را به نماینده دیگری بدهند.

٩٨درصد مجمع عمومی فراکسیون امید به «نمکی» رای مثبت دادند

نشست مجمع فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی صبح امروز با حضور وزیر پیشنهادی بهداشت و درمان برگزار شد.

در این جلسه ابتدا سعید نمکی برنامه‌های خود را برای وزارت بهداشت ارائه کرد و سپس نوبخت رئیس کمیته بهداشت و درمان نتیجه بررسی‌های این کمیته در مورد وزیر پیشنهادی را مطرح کرد.

همچنین تعدادی از نمایندگان نیز در این جلسه سوالات و دغدغه‌های خود در حوزه بهداشت و درمان را مطرح کردند و بعد از آن رای‌گیری انجام شد که ٩٨درصد نمایندگان حاضر به نمکی رای مثبت دادند و حمایت خود را از وی را اعلام کردند.

روحانی: توسعه بخش سلامت یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پزشک مومن و ایثارگر کم نداریم

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در این نشست با تبریک چهلمین سالروز انقلاب اسلامی، به معرفی وزیر پیشنهادی بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی پرداخت و اظهارداشت: همه ما می‌دانیم که بخش سلامت، بهداشت، مسأله رسیدگی به بیماران، هزینه های سلامت، پیشگیری از بیماری‌ها، استقلال در این زمینه و توریسم سلامت ،چقدر برای کشور اهمیت دارد.

روحانی گفت: با نگاهی اجمالی به آمارهای اولیه بخش سلامت ، کاملاً روشن می شود که در این چهل سال، چه گام های بلندی نظام جمهوری اسلامی ایران در راه سلامت مردم برداشته است.

رئیس جمهور افزود: در سال ۵۶ و ۵۷ قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، کل پزشکانی که در کشور خدمت می‌کردند، ۱۴ هزار و ۷۰۰ نفر بودند که از این آمار، ۶ هزار نفر پزشکان خارجی بودند و نیمی از بخش بهداشت ، سلامت و درمان ما در حوزه پزشک عمومی یا متخصص، وابسته به پزشکان خارجی بود.

وی با تاکید براینکه در تخصص‌های مختلف به جز ۸ رشته تخصصی پزشکی که در ایران بود، در بقیه موارد نیازمند به دانشگاه‌های خارج از کشور بودیم، تصریح کرد: امروز این استقلال بزرگ را انقلاب اسلامی برای ما به ارمغان آورده است که به جای ۱۴ هزار پزشک، ۱۴۰ هزار پزشک در این کشور خدمت می‌کنند و به جای ۶۰۰ دانشجوی ورودی در رشته پزشکی در سال ۵۷، امروز ۶ هزار و یکصد نفر ورودی پزشکی داریم.

روحانی با اشاره به افزایش دو برابری جمعیت کشور از ۳۶ میلیون نفر به ۸۲ میلیون نفر، افزود: از لحاظ جمعیت ۱۲۸ درصد افزایش داریم، اما در بخش بهداشت و درمان، آمار ۲ برابری نبوده بلکه ۱۰، ۱۲، ۱۵ برابر است.

رئیس جمهور با بیان اینکه حرکت ما در زمینه بهداشت و درمان، حرکت صحیح و درستی بوده و مسیری که انقلاب اسلامی در این زمینه انتخاب کرده است، ما را به هدف رسانده است، اظهار داشت: این بدان معنا نیست که امروز در بخش سلامت هیچ اشکال و ایرادی نداریم، قاعدتاً ضعف و اشکال هم داریم اما وقتی با ۴۰ سال پیش و با سایر کشورها مقایسه می‌کنیم، پیشرفت کشور بسیار قابل ملاحظه است.

روحانی با اشاره به اینکه پزشکان فداکار،‌ایثارگر و مخلص در دوران ۸ سال دفاع مقدس، در بیمارستان‌های خط مقدم خدمت می کردند و حتی در عملیات‌هایی فاصله خط مقدم تا پزشک و اتاق جراحی ما بیش از ۷ کیلومتر فاصله نبود، افزود: بسیاری از بیمارستان ها در دوران جنگ ، در جاهایی مستقر بودند که حتی در تیررس گلوله خمپاره ها و در زیر بمباران‌هایی هوایی قرار داشتند و شماری از پزشکان و کادر درمانی ما در خط مقدم جبهه ها به فیض شهادت نائل آمدند و امروز هم پزشکان مخلص، مؤمن و ایثارگر کم نداریم.

رئیس جمهور اضافه کرد: البته در میان همه اقشار ممکن است، افراد کمی هم وجود داشته باشد که همه ویژگی‌هایشان مطلوب جامعه نباشد، اما این قشر همواره قشر مؤمن، فداکار و ایثارگر و مورد احترام جامعه بوده است و احترام به عالمان، دانشمندان و از جمله به پزشکان، رسم ملت ما و یکی از اخلاقیات شایسته و درست مردم عزیز و بزرگ این سرزمین است.

روحانی با بیان اینکه در آغاز دولت یازدهم و قبل از اینکه دولت شروع شود در تبلیغات انتخاباتی در سال ۹۲ به مردم قول داده بودم که یکی از اهداف دولت آینده موضوع سلامت، تجهیز بخش‌های مربوط به سلامت، در دسترس قرار دادن داروهای مورد نیاز و همچنین کاهش مخارج بیماران است، اظهارداشت: از ابتدای دولت یازدهم به فکر ایجاد طرحی برای تحول سلامت بودیم. تقریباً‌ در همان ماه‌های اولیه یعنی در اوایل سال ۹۳ طرح تحول سلامت، اجرایی و عملیاتی شد و در اجرای این طرح برادر بسیار عزیزمان دکتر قاضی‌زاده هاشمی وزیر بسیار پرتلاش و مخلص و ایثارگر ،نقش بسیار ارزشمندی داشت.

رییس جمهور با اظهار امیدواری از اینکه در تاریخ کشورمان در کنار طرح تحول سلامت، نام دکتر هاشمی هم ماندگار باشد،گفت: یکی از تأسف‌های من در دولت دوازدهم این است که دوست بسیار عزیز و پرتلاش و خوبمان نتوانست تا پایان راه در کنار ما باشد. برای او هر کجا که هست آرزوی موفقیت می‌کنم. فردی خدوم، جهادی و مردی است که آشنایی من با او به دوران دفاع مقدس و ایام جنگ برمی‌گردد.

روحانی تا کید کرد: در طرح تحول سلامت کار بزرگی در این کشور انجام گرفته و دولت و مجلس برای اجرای طرح تحول سلامت هر دو دست به دست هم دادند.

رئیس جمهور ادامه داد: شاید دولت هیچ‌کار مهمی را بدون حمایت و کمک نمایندگان نتواند انجام دهد؛ همین امروز زحمت تصویب بودجه سال آینده بر دوش شماست و خوشحالم که در بخش کمیسیون تلفیق کارها را به اتمام رساندید و بعد از ۲۲ بهمن کار بررسی نهایی را آغاز می‌کنید تا هر چه زودتر به دست ما برسد و بتوانیم سریعتر برای سال آینده برنامه‌ریزی کنیم.

روحانی با تقدیر از رئیس، هیأت رئیسه و نمایندگان مجلس شورای اسلامی بخاطر تصویب ۴ لایحه مهم علیه پولشویی و تروریسم، گفت: این به عنوان یک کار مهم از سوی مجلس و دولت در تاریخ کشور ثبت می‌شود، چراکه ما همیشه پیشتاز مبارزه با تروریسم بودیم و نباید اجازه دهیم قدرت‌ها و ابرقدرت‌ها و عده‌ای که خودشان دستشان به خون مردم آلوده است و ترورهای مختلف را در طول تاریخ انجام داده‌اند، مدعی مبارزه مالی با تروریسم باشند و بهانه‌ای به آنها دهیم که آنها بتوانند به ما اهانت کنند.

رئیس جمهور ادامه داد: دو لایحه آن نهایی شده و ۲ لایحه دیگر هم ان شاء‌الله در مراحل بعدی نهایی شود و یک بخش تکمیلی هم که به عنوان دو فوریت تقدیم مجلس شورای اسلامی کردیم نیز به دست نمایندگان تصویب شود تا دست مسئولین برای روان‌سازی مبادلات خارجی و مالی و بانکی‌ بازتر شود.

روحانی با بیان اینکه در طرح تحول سلامت قدم‌های بسیار خوبی در این ۵ الی ۶ سال برداشته شده است، اظهار داشت: تعداد تخت های بیمارستانی در بدو پیروزی انقلاب حدود ۵۵ هزار بوده و امروز ۱۲۹ هزار و ۶۰۰ تخت بیمارستانی داریم که این یک رقم و تحول بسیار بزرگ بوده و رشد ۱۳۱ درصدی را نشان می دهد.

رئیس جمهور افزود: کار عظیم و بزرگی برای افزودن ۲۴ هزار تخت بیمارستانی جدید و بازسازی ۴۴ هزار تخت انجام گرفت و مجموعاً در این زمینه در کنار تجهیزات و تسهیلات قدم‌های خوبی در این چندسال برداشته شد و مخارج پزشکی برای بیماران بستری به زیر ۱۰ درصد رسید و در روستاها تا ۵ درصد و همچنین در طرح تحول، سلامت را به منزل و مسکن و زندگی مردم نزدیک و نزدیک‌تر کردیم.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه در آغاز پیروزی انقلاب ۱۵۰۰ خانه بهداشت در کشور وجود داشت و امروز ۱۲ برابر آن یعنی ۱۸ هزار خانه بهداشت در این کشور فعال است، گفت: از سوی دیگر اگر پزشکان متخصص ما در گذشته فقط در شهرهای بزرگ حضور داشتند، امروز بحمدالله تا مناطق مرزی کشور نیز رفته و مستقر شده اند. امروز بسیاری از شهرهای کوچک و روستاها با فاصله کمکی به پزشک و متخصص دسترسی دارند که این تحول بزرگی در عرصه بهداشت و درمان است.

روحانی با بیان اینکه بسیاری از سران کشورهای دنیا در ملاقات و گفتگو ،نسبت به طرح تحول سلامت در ایران دچار شگفتی هستند و می‌گویند شما چگونه توانستید این طرح با این عظمت را در ایران اسلامی اجرایی و پیاده کنید، افزود: خیلی از کشورهای صنعتی و بزرگ هنوز در اجرای چنین طرحی به خوبی موفق نبوده اند و این یکی از افتخارات بزرگ نظام جمهوری اسلامی ایران است.

رئیس جمهور اظهار داشت: قبل از انقلاب در درمان بسیاری از بیماری‌ها و عمل‌های جراحی نیازمند بودیم که بیمار ما به خارج از کشور برود اما امروز تقریباً این نیاز به طور کامل مرتفع شده است و حتی وضعیت برعکس شده است. امروز تعداد زیادی گردشگر سلامت در این کشور داریم. تعداد زیادی از مردم کشورهای همسایه و حتی ایرانی‌هایی که در اروپا و آمریکا ساکن هستند، برای انجام جراحی‌ به ایران سفر می‌کنند و این نه صرفا به خاطر اینکه خدمات درمانی در ایران ارزان‌تر است، بلکه به این دلیل که اینجا سلامت و جان آدم را با قیمت معامله نمی‌کنند. معلوم است اطمینان آنها به پزشک و جراح ایرانی و دقت و مراقبت آنها بیشتر از کشور محل اقامت‌شان است.

روحانی با اشاره به اینکه همه می‌دانیم برای نجات یک بیمار همه بخش‌ها باید دست به دست هم دهند، تصریح کرد: شما اگر بهترین جراح را داشته باشید اما مراقبت‌های بعد از عمل جراحی خوب انجام نشود، محل جراحی تبدیل به عفونت و بیماری و مشکل جدید می‌شود. یعنی همانطور که جراح و بیمارستان مهم است، پرستار هم مهم است. همانقدر که اینها مهم هستند آن که بیمارستان را نظافت می‌کند، هم مهم است که بیمارستان بهداشتی بماند.

رئیس جمهور ادامه داد: به همان اندازه که پزشک و پرستار و نظافت کننده بیمارستان مهم هستند، آنکه غذا را برای بیمار آماده می‌کند هم مهم است. اگر غذا آلوده باشد آن بیمار دومرتبه بیمار می‌شود. همه بخش‌ها در بیمارستان، تمام بخش‌ها باید دست به دست هم دهند تا بیمار به سلامت از بیمارستان خارج شود و بتواند زندگی عادی خود را شروع کند.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود در دفاع از وزیر پیشنهادی بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی در جمع نمایندگان مجلس شورای اسلامی، به مشکل تهیه دارو در سال های گذشته اشاره کرد و گفت: یادتان نرفته در اوایل سال ۹۲ یکی از مشکلات بسیار مهمی که مردم با آن مواجه بودند مسأله دارو بود و بسیاری از داروها نایاب و بسیار گران بود.

روحانی با بیان اینکه امروز مشکل دارو حل شده است، گفت: در آغاز پیروزی انقلاب اسلامی از لحاظ عددی، ۲۵ درصد داروها در داخل تولید می‌شده و ۷۵ درصد داروی مورد نیاز را از خارج تأمین می‌کردیم اما امروز افتخار ما این است که ۹۵ درصد دارو در داخل تولید می‌شود و ۵ درصد نیاز دارویی کشور را از خارج وارد می‌کنیم.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه می‌توانیم با فراهم کردن تسهیلات بیشتر در این زمینه، صادرکننده دارو در منطقه باشیم، گفت: البته همین الان هم در بعضی از بخش‌ها نسبت به کشورهای همسایه ، غیرهمسایه و حتی اروپا، صادرکننده بخشی از داروها هستیم و فناوری‌های پیشرفته‌ای که امروز در بیوتکنولوژی و ژنتیک و سلول‌های بنیادی وجود دارد، تحول بسیار بزرگی را در بخش سلامت بوجود آورده است.

روحانی ادامه داد: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی وزارتخانه‌ای است که به بسیاری از وزارتخانه‌های دیگر متصل است. یعنی اینکه اگر می‌خواهیم بهداشت را حفظ کنیم، قاعدتاً باید از مواد غذایی شروع کنیم که به وزارت کشاورزی و وزارت صنعت، معدن، تجارت مربوط می شود.

رئیس جمهور در این بخش از سخنان خود ابراز امیدواری کرد که مجلس به لایحه دولت درمورد تفکیک وزارت خانه صنعت، معدن و تجارت ‌رای داده و بخش تجارت از صنعت و معدن جدا شود .

روحانی با بیان اینکه نسبت به تفکیک این وزارت خانه اصرار دارد، گفت: می‌دانید بدون وزیر بازرگانی مستقل مسایل و مشکلات صادرات و واردات و تنظیم بازار در کشور حل نمی‌شود و به همین خاطر من در ابتدای کار دولت دوازدهم لایحه دو فوریتی خدمت شما فرستادم و از شما خواهش کردم وزارت بازرگانی را جدا کنید.

رئیس جمهور تصریح کرد: بخش های مهمی از جمله صنعت معمولی، صنایع سنگین، معادن و از جمله بازرگانی را در این وزارت خانه داریم ، البته بخشی از بازرگانی را به وزارت جهاد کشاورزی دادیم و درمورد موضوعات مربوط به بازرگانی امروز اصلا نمی‌دانیم باید با کدام وزیر صحبت کنیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه اگر می‌خواهید مردم، برای خرید اجناس‌، کمتر معطل بشوند و اطمینان‌ بیشتری داشته باشند، به عنوان مسئول دولت خدمت شما عرض می‌کنم که راهی جز جداشدن وزارت بازرگانی وجود ندارد تا این وزارتخانه مستقل شود، تاکید کرد: درغیراینصورت مشکل ادامه پیدا می‌کند. این مشکل برای شخص من نیست بلکه برای همه ملت است و از شما به عنوان نمایندگان مردم خواهش می‌کنم در این زمینه به ما کمک کنید تا یک وزیر بازرگانی مستقل این کار را انجام دهد.

روحانی ادامه داد: در اولین قدم‌، این وزارتخانه با وزارت صنعت و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همکاری دارد چراکه اگر مواد غذایی، پروتئین، کیفیت و سلامت لازم را نداشته باشند و موارد بهداشتی مراعات نشده باشد، آن مواد غذایی ممکن است به جای توانمندی و ایستادگی در برابر بیماری، فرد را بیمار کند.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه بارها به دکتر هاشمی تأکید کردم به دلیل گزارش‌های متعددی که به ما ارسال می شد، بر روی آب آشامیدنی که در بطری‌ها ریخته می شود و مردم مصرف می کنند، دقت به عمل آید، گفت: در بررسی ها متوجه شدند که کیفیت آب یکی از این شرکت های معروف که مخصوصاً در اداره‌جات استفاده می شود، به مراتب از آب شیر تهران پایین‌تر بود که برای مدتی آن شرکت را تعطیل کردند اما دو مرتبه به کار خود ادامه داد و نمی‌دانم کیفیت آن چقدر درست شده است.

روحانی خاطر نشان ساخت: وزارت بهداشت باید رده‌بندی کند و برای مردم رده آب‌های الف، ب و جیم را مشخص کند و مردم بدانند که این موضوع باید درباره روغن و سایر مواد غذایی نیز رعایت شود.

رئیس جمهور با بیان اینکه وزارت بهداشت همزمان با بخش کشاورزی و صنعت ، مسئولیت مهمی بر عهده دارد، گفت: اینکه چه نوع بذری کاشته شود، آن بذر دارای چه خواصی باشد، در آن ریزمغزی‌های آهن و روی به اندازه کافی باشد.لذا بهداشت و سلامت از کشاورزی و صنعت و ورزش شروع می‌شود.

روحانی اضافه کرد: با توجه به ورزش می‌توانیم ، نوجوان‌ها، جوان‌ها و افراد در سنین مختلف را سالم‌سازی کنیم لذا بخش بهداشت و وزارتخانه آن باید با وزارتخانه‌های مختلف در تماس باشد و اگر می‌خواهیم توریسم سلامت داشته باشیم، بخش سلامت باید با بخش گردشگری ، رابطه بسیار نزدیکی داشته باشد.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه وزیر بهداشت باید فردی ذی‌الفنون بوده و از بخش‌های دیگر هم اطلاع داشته باشد، اظهارداشت: وزارت بهداشت یک بخش کوچکی نیست بلکه بخش وسیعی است و باید از داروسازی هم آگاهی داشته باشد همانقدر که از آب آشامیدن مردم هم باید بداند. باید از انواع بیماری‌ها و راه‌حل آن مطلع باشد. همانطور که باید از مواد غذایی کشاورزی که برای مردم تأمین می‌شود نیز مراقبت کند. پس وزارتخانه بهداشت بایستی در بخش‌های مختلف، با قسمت‌های مختلف دیگر در تماس باشد.

روحانی با تاکید بر اهمیت اجرای سلامت الکترونیک و کارت الکترونیک برای سلامت در کشور تصریح کرد: این کار از امور مهمی است که اولاً تشخیص را آسان می‌کند، ثانیا از پول‌ها و هزینه‌هایی که نیازی نیست جلوگیری می‌کند، ثالثاً از باندهای فسادی که متأسفانه در مراکز تشخیص و برخی از مطب‌ها و کلینیک‌ها و بیمارستان‌ها وجود دارد که البته زیاد هم نیست، جلوگیری می کند.

رئیس جمهور تصریح کرد: با سلامت الکترونیک می‌توانیم از این مسأله عبور کنیم؛ شفاف می‌شود این فرد امسال، چند بار ام‌.آر.‌آی کرده، چند بار اسکن و عکس و چند بار به دکتر مراجعه کرده و چه مقدار دارو مصرف کرده است.

روحانی افزود: هم می‌توانیم پزشک را کنترل کنیم و ببینیم برای مریض چقدر دارو می‌نویسد و هم متخصصین و نظام پزشکی و ناظران می توانند بررسی کنند که این داروها چه مقدار ضروری و لازم بوده و چه مقدار زینت النسخه بوده است.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه زینت‌النسخه نمی‌خواهیم بلکه دارو برای بیمار می‌خواهیم، گفت: برای این کار تعداد زیادی از پزشکان ما متعهد هستند و این کار را می‌کنند و برخی هم ممکن است دقت نکنند؛ یک مقدار هم به فرهنگ جامعه مربوط می‌شود. اگر یک مریض پیش پزشکی برود و پزشک او را معاینه کند و در نهایت به او بگوید تو نیاز به دارو نداری، باید یک مقدار استراحت و نوشیدنی‌ها بیشتر مصرف کنید، می‌گوید اصلاً این دکتر هیچ سوادی نداشت؛ حتی اگر پزشک نسخه و دارو کم بنویسد باز هم طرف می‌گوید این چه پزشکی بود دو تا قرص برایم نوشت، آن پزشکی که زیاد می‌نویسد خوب است!

روحانی با تاکید بر اینکه در فرهنگ جامعه نیاز به یک تحول داریم و فرهنگ جامعه ما باید اصلاح شود، اظهار داشت: این کار نیاز به یاری صدا و سیما و رسانه‌ها، روزنامه‌ها و مجلات پزشکی و فضای مجازی دارد؛ این همه هشتک درست می‌کنیم، یک بار هم هشتک درست کنیم برای مبارزه و جلوگیری از داروهایی که نیاز نیست و زینت النسخه است؛ این کار را باید انجام دهیم.

رئیس جمهور بخش سلامت الکترونیک را یک ضرورت برای امروز جامعه عنوان کرد و گفت: قول آقای جهرمی و آقای دکتر نمکی به ما این است که در اوایل سال آینده این طرح وارد مرحله اجرا شود. البته می‌گویند اجرای این طرح ابتدا از ۵، ۶ استان شروع می‌شود که آن بحث دیگری است. اصل این است که اجرای طرح سلامت الکترونیک باید به صورت عمومی آغاز شود. حالا تشخیص اولیه بحث ارجاع و یکسری مسایلی هست که به تدریج باید اجرا شود و آن بحث دوم مسأله است. اصل اجرای این طرح ضروری است.

روحانی اضافه کرد: نکته دیگر این است که آقای دکتر نمکی باید به آینده این وزارتخانه فکر کند. امروز روند این است که بیمار را به بیمارستان می‌بریم، ممکن است نیاز به عمل جراحی باشد، جراحی را انجام می‌دهیم، بعد نیاز به استراحت دارد و بعد هم مرخص‌اش می‌کنیم. در این روند مرخص شدن از بیمارستان، در بعضی از بیماری‌ها، تا شروع کار عادی یک فاصله وجود دارد. برای این مقطع به یک مراکز نوعی توانبخشی و تراپی‌های مختلف نیاز داریم.

رئیس جمهور ادامه داد: اینگونه نیست که با عمل جراحی و استراحت در بیمارستان، بیمار به کار عادی برگردد، بلکه ممکن است به یک هفته زمان نیاز باشد؛ به پسادرمانی بیمارستان. این اقدامات پسادرمانی ممکن است در کنار و گوشه به شکل پراکنده باشد ولی در قالبی منظم و سیستماتیک وجود ندارد، در حالی که باید در کنار بیمارستان و درمانگاه، یک بخش برای پسادرمان درست شود. برای اینکه افراد بتوانند، توانمند شوند و به زندگی عادی بازگردند.

روحانی اظهار داشت: این کار الان در بسیاری از کشورهای پیشرفته وجود دارد اما در ایران متأسفانه هنوز به این نقطه نرسیدیم. این وزارتخانه با توجه به اهمیت مسأله، باید فکری برای این موضوع کند.

رئیس جمهور تصریح کرد: در میان همه دوستانی که در ذهنم بود و مشورتی که با دوستان مختلف داشتم، آقای دکتر نمکی برای این برنامه ها بهترین گزینه یافتم. خود آقای دکتر هاشمی هم پیشنهادش این بود، آن وقتی که تصمیم گرفته بود از دولت فاصله بگیرد به فعالیت روزمره‌اش بپردازد. پیشنهاد ایشان هم آقای دکتر نمکی بود.

رئیس جمهور با بیان اینکه درمورد وزیر پیشنهادی وزارت بهداشت و درمان با دوستان و وزیران سابق این وزارت خانه مشورت کرده است، گفت: در صحبت هایی که با آقای دکتر نمکی داشتم متوجه شدم ایشان از تجربه بسیار خوبی در این حوزه برخوردار است و انصافاً به همه بخش‌هایی که وزیر باید به آنها توجه کند، توجه دارد.

روحانی حضور در جهاد سازندگی تا میدان جنگ، اداره دانشگاه، حضور در فرهنگستان، معاونت وزارت بهداشت و درمان و حضور در بخش داروسازی را از جمله سوابق و تجربیات وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی عنوان کرد و افزود: تفاوت وزارت بهداشت با دیگر وزارت خانه ها این است که نیروی مورد نیاز خود را تربیت کرده و عمدتا بکار می گیرد .

رئیس جمهور با بیان اینکه وزارت خانه های علوم و آموزش و پرورش نیروهای تربیت شده خود را تحویل جامعه می دهند ولی آموزش دیدگان وزارت بهداشت در همین وزارت خانه مشغول به کار می شوند، گفت: خیلی مهم است که تربیت دانشجوی پزشکی ما چگونه انجام گیرد.

روحانی گفت: اگر روند آموزش پزشکی را از روز اول دانشجویی تا مرحله فوق تخصص در کشورهای مختلف مرور کنیم، می بینیم در ایران پزشک را به گونه ای تربیت می‌کنیم که تزریق را خلاف شأن خودش می‌داند. اگر مریض نیاز به تزریق آمپول داشته باشد، می‌گوید پرستار بیاید و می‌گوید من پزشک و جراح هستم و نباید تزریق کنم یا اگر باند و گچ‌ را بخواهد باز کند، این کار را به پرستار واگذار می کند.

رئیس جمهور با اشاره به عملکرد پزشکان در خارج از کشور، گفت: من با چشم خودم دیده ام که در کشورهای پیشرفته، جراح خودش تزریق را انجام می دهد، زخم بیمار را می‌شوید، باند می‌پیچد و یا بعد از عمل جراحی زانو، زیر بغل بیمار را می‌گیرد تا راه برود . تصور ما این است که پزشک یک تافته جدابافته است و این موضوع باید در آموزش های ارائه شده در دانشکده پزشکی درست شود .

رئیس جمهور تاکید کرد: دانشکده‌های پزشکی ما باید متحول شوند و این یکی از وظایف مهم وزیر جدید بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است و در بخش داروسازی نیز می‌توانیم به خودکفایی برسیم.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه می‌توانیم در بخش دارو صادرکننده باشیم و این وزارتخانه با بخش علم و فناوری رابطه نزدیکی دارد که باید علم و فناوری و پردیس‌ها به فناوری‌های پزشکی کمک کنند، گفت: باید به طب سنتی که روزی ضدارزش بود، توجه شود و در چین بیمارستان‌های فراوانی وجود دارد که تنها طب سوزنی انجام می دهند.

روحانی با بیان اینکه نمی‌خواهم بگویم داروی سنتی برای هر بیماری کافی است ولی نباید فراموش شود و ضدارزش باشد و باید در جایگاه خودش قرار بگیرد تا از آن استفاده کنیم، تاکید کرد: خوشبختانه امروز یکی از صادرکنندگان مهم داروهای گیاهی هستیم و این به معنای آن است که در کشور ما همه چیز از جمله مواد اولیه دارویی که باید از گیاهان استفاده شود، صمغ درختان، ریشه گیاهان، داروسازی و بسته‌بندی آماده است.

رئیس جمهور با تاکید براینکه در زمینه بیمه کار بسیار بزرگی را انجام دادیم و برای اولین بار در تاریخ ایران همه مردم تحت پوشش بیمه قرار گرفتند، اظهار داشت: اینکه دولت یازدهم توانست ۱۰ میلیون نفر را تحت پوشش بیمه قرار دهد، کار آسانی نبود و این بدان معنا نیست که همه کار تمام شده است اما قدم بسیار ارزشمندی بود.

روحانی با بیان اینکه رابطه بیمه، تأمین اجتماعی، وزارت کار و بیمه‌ای که در اختیار این وزارتخانه است با داروسازی، داروخانه‌ها، پزشکان و بیمارستان‌ها و همچنین چگونگی تأمین آن، مسأله مهمی است، گفت: در جلسه ای ۳ ساعته با آقای دکتر هاشمی، معاونین‌ وزارت بهداشت و دکتر نمکی همه موارد را در بخش بیمه، بهداشت، درمان و نواقص موجود بحث، بررسی و جمع‌بندی کردیم.

رییس جمهور لزوم همکاری، برادری و تعاون بین وزارت بهداشت و درمان و وزارت کار، تعاون و رفاه و بین نیروهای مسلح را مورد تاکید قرار داد و گفت:، بخش پزشکی‌ دستگاه ها باید رابطه بسیار نزدیکی در کنار بخش‌های خصوصی که در این زمینه فعالند، داشته باشند و چنین رابطه ای می‌تواند ما را به مقصد نهایی برساند.

روحانی در پایان ضمن درخواست از نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای حمایت و پشتیبانی از آقای دکتر نمکی و وزارتخانه بهداشت و درمان با رأی بسیار قاطع خودشان،اظهار داشت: این وزارتخانه مسئولیت سنگینی بر عهده دارد و رأی شما انرژی و توان مضاعفی خواهد بود برای وزیر، معاونین و بخش پزشکی و سلامت و همه مردم را در این دهه بسیار مبارک فجر انقلاب اسلامی خوشحال خواهد کرد.

فرهنگی: تأمین اجتماعی از سیاست‌های وزارت بهداشت در سال‌های گذشته آسیب دیده است

محمدحسین فرهنگی نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز (دوشنبه پارلمان) در سخنانی به عنوان مخالف برنامه‌ها و صلاحیت سعید نمکی وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، اظهار داشت: در حوزه تجهیزات و دارو آقای نمکی سوابق ارزشمندی دارند اما آیا رواست به خاطر تجهیزات جزئی سه بار بیمار را به اتاق عمل ببرند و به خاطر نبود آن تجهیزات آنها را برگردانند؟

وی افزود:بودجه بخش بهداشت از ۱۲ هزار میلیارد به ۳۸ هزار میلیارد رسیده یعنی بیش از سه برابر شده است اما باید بررسی کنیم آیا این افزایش سه برابری بودجه بخش بهداشت آن آثار مثبتی که می‌بایست در حوزه سلامت کشور برجای می‌گذاشت را بر جای گذاشته است یا نه، باید گفت متأسفانه بیش از ۸۰ درصد این بودجه به سمت پرداختی‌ها به اشخاص و هزینه‌های پرسنلی سوق پیدا کرده است و خلاف قانون عمل شده است.

فرهنگی گفت: آیا آقای نمکی برای اصلاح شرایط و حل مسائل مردم به جای متورم کردن هزینه‌ها، راهکاری دارد یا نه؟ یکی از مشکلات بخش سلامت بخش پیشگیری‌هاست، انواع سرطان‌ها حتی در سنین پایین شایع شده است، متأسفانه آزمایشات کنترل کیفیت غذا ناقص انجام می‌شود و دسترسی مردم به پروتئین‌های مورد نیازشان پایین است، بیماری‌های مردم عمدتاً ریشه در تغذیه نامناسب دارد.

نماینده تبریز تصریح کرد: قرار بود پزشک خانواده برای همگان اجرا شود اما این گونه نشد، تأمین اجتماعی از سیاست‌های وزارتخانه در سال‌های گذشته آسیب دیده است، باید بررسی شود روند اجرای برنامه طرح تحول سلامت در سال آینده چگونه خواهد بود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: آقای نمکی شما باید مافیای دارو و تجهیزات را مدیریت کنید باید به سمت رفع آلام مردم و برطرف کردن ایرادات ساختاری در نظام سلامت حرکت کنید.

نوبخت: برای اجرای طرح تحول سلامت باید ارتباط خوبی با جامعه پزشکی داشته باشیم

علی نوبخت حقیقی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (دوشنبه پارلمان) در سخنانی به عنوان موافق برنامه‌ها و صلاحیت وزیر پیشنهادی بهداشت، اظهار داشت: چند بار نمایندگان از من پرسیدند چرا طبابت را رها کرده و به مجلس آمده‌اند تا کار سیاسی انجام دهند، علت این موضوع را امروز می‌خواهم بگویم.

وی افزود: در سال ۸۹ بنده در شرایطی که سمت‌های مختلفی داشتند در اعتراض به گروگان گرفتن جسد ملت ایران در بیمارستان‌ها از سمت‌های خود کناره‌گیری کردند چون حق و لیاقت مردم ایران بیشتر از این حرف‌هاست، آنها به مردم می‌گفتند از بدو ورود به بیمارستان دولتی باید پول بدهید و اگر پول ندهید بستری نمی‌شوید.

نوبخت تصریح کرد: تا اواخر سال ۹۱ که آقای روحانی به صحنه سیاست آمد، با ما صحبت کردند و ما گفتیم که کمک می‌کنیم اما باید بودجه بخش سلامت از GDP افزایش یابد و پولی که مردم برای دارو و بیمارستان پرداخت می‌کنند کاهش یابد، در همین راستا دولت تدبیر و امید طرح تحول سلامت را به راه انداخت.

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: هدف طرح تحول سلامت بسیار خوب بود و باید تلاش کنیم این کشتی از امواج خروشان به ساحل برسد، باید در این راستا اصول علمی که مورد قبول سازمان‌های بین‌المللی است را در بخش سلامت رعایت کنیم، این کشتی در حال حرکت بود که کاپیتان کشتی گفت سوختی که در اختیار دارد کافی نیست و ممکن است ما را به هدف نرساند. از طرفی راهی که شروع شده را نمی‌توان رها کرد، امروز قرار است کاپیتان کشتی عوض شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: آقای نمکی با توجه به سوابقش با شاخصه‌های بهداشت آشناست و می‌تواند ما را از گردابی که در بودجه بخش سلامت به وجود آمده نجات دهد و ما باید ارتباطمان با جامعه پزشکی خوب باشد تا قانون را اجرا کنیم، آقای نمکی ارتباط خوبی با جامعه پزشکی دارد

نمکی: طرح تحول سلامت را با رفع نوسان‌های آن به جلو خواهم برد

سعید نمکی وزیر پیشنهادی بهداشت درمان و آموزش پزشکی در دفاع از برنامه‌های پیشنهادی خود در صحن علنی مجلس شورای اسلامی با تبریک پیروزی سالگرد انقلاب اسلامی ایران، یاد شهدای انقلاب را که پرپر شدند گرامی‌داشت.

وی افزود: از فراکسیون‌ها و کمیسیون‌های مجلس برای حمایت از بنده و برنامه‌هایم تشکر می‌کنم.

وزیر پیشنهادی بهداشت و درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: از اینکه رئیس جمهور به من اعتماد کرد و مرا به عنوان وزیر پیشنهادی بهداشت درمان و آموزش پزشکی به خانه ملت معرفی کرده تشکر می‌کنم و امیدوارم که توفیق خدمت داشته باشم.

وی همچنین از موافقین و مخالفین تشکر کرد و اظهار امیدواری کرد بتواند فرمایشات آن‌ها را پیگیری کند.

نمکی از همه افرادی که در سالهای پس از انقلاب برای توسعه زیرساخت نظام سلامت اقدام کرده‌اند تشکر کرد و گفت: از وزیر سابق بهداشت که برای به ثمر رساندن طرح تحول نظام سلامت تلاش کرده و تشکر می‌کنم ضمن اینکه طرح تحول نظام سلامت توانسته مشکلات زیادی را از دوش مردم کشورمان بردارد و من به عنوان کسی که در سازمان برنامه بودجه در کنار این تیم، منابع مالی آنرا مدیریت و هماهنگ می‌کردم به عنوان یک معتقد به این طرح اعلام می‌کنم نقاط قوت طرح را، بیش از پیش به جلو خواهم ببرد.

وی گفت: برنامه‌های دیگر این طرح مانند حمایت از بیماران در هزینه های کمرشکن به خصوص هزینه های بستری، حمایت از بیماران خاص و صعب العلاج و همچنین ماندگاری طبیب‌ها در نقاط محروم از حمایت‌هایی است که ما در این طرح آنرا ادامه خواهیم داد اما طرح دارای نوسان‌هایی بوده است که همه ما به آن مستحضر هستید که باید به جنبه‌های اقتصادی طرح با نگاه کارشناسان به واکاوی بپردازیم.

نمکی اظهار داشت: تلاش خواهیم کرد تا طرح نظام سلامت را به گونه‌ای پیش ببریم که متخصصین اقتصاد سلامت هم آن را بپذیرند ضمن اینکه با اجرای قوانین بالادستی در قانون برنامه پنجم توسعه که مغفول ماند و تکالیفی که نمایندگان مجلس در برنامه ششم توسعه به دوش ما گذاشته است مانند تدوین راهنماهای بالینی و پزشک خانواده و سیستم ارجاع و به خصوص از همه مهمتر پرونده الکترونیک سلامت و نظام مالی پرداخت نوین آن را دنبال خواهیم کرد و تلاش داریم تا فاصله پرداخت بین پزشک و پرستار مرتفع شود.

وی خاطرنشان کرد: در این نظام مالی فاصله طبقاتی پرداختی در نظام پرداخت بین پزشک و پرستار مرتفع خواهد شد، آنچه که در زمان وزارت قاضی زاده هاشمی به عنوان مصوبات تاسیس و ایجاد زیرساخت ها اعم از بیمارستانی، فضاهای درمانی در نقاط مختلف کشور بوده، چک های تضمینی معتبری است که در تمام شعب ما قابل خرج کردن است و به گونه ای هیچ مصوبه ای را زمین نخواهم گذاشت و تمامی پروژه ها را به اتمام خواهیم رساند.

نمکی گفت: در بخش بهداشت توانستیم با ۵ دلار کودکان را علیه ۶ بیماری مسری مهلک قابل پیشگیری با واکسن واکسینه کنیم و کاهش مرگ و میر را به گونه ای داشته باشیم که در همان زمان ۲۸ سال پیش که توفیق معاونت بهداشتی وزارت بهداشت را داشتم به اولین رتبه در ۲۳ کشور شرق مدیترانه نائل شویم اما امروزه بیماری های غیرواگیر، قلب و عروقی، دیابت، چاقی، فشارخون، مشکلاتی است که متاسفانه با واکسیناسیون تنها و تنها در وزارت بهداشت نمی توان به آن پرداخت امروزه بهداشت سالمندان، افسرده پرهزینه که جوانی نکرده پیر شدند حاشیه شهرها بهداشت روان پریشان مردم و مواردی از این قبیل مشارکت بین بخشی عظیمی را می طلبد که امیدواریم بتوان با کمک تمامی بخش ها به بحث پیشگیری از بیماری های غیرواگیر که نیازمند تغییر شیوه زیست است بپردازیم.

وی افزود: توسعه درمان سرپایی، توزیع عادلانه منابع نظام سلامت و در دسترس قرار گرفتن پزشک، توسعه پزشکی از راه دور با بسته های طراحی شده و تقویت مشارکت خیرین و بخش خصوصی از اولویت های اولیه ما است زیرا در این سال ها متاسفانه استفاده از ظرفیت بخش خصوصی مغفول مانده است، با خرید تضمینی خدمات از بخش خصوصی و دادن امتیاز به بخش خصوصی برای ماندگاری در مناطق محروم از برنامه هایی است که دنبال خواهیم کرد.

وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی توسعه بیمه همگانی را از برنامه های خود دانست و گفت: تعریف بسته پایه خدمات منطبق با اقتصادی کشور از برنامه ها است و تلاش خواهیم کرد با منطقی کردن هزینه ها و بردن در حمایت از خدمات محرومان و نقاط آسیب پذیر وکمتر برخوردار کشور در توزیع منابع در نظام سلامت عادلانه تر رفتار کنیم.

نمکی تصریح کرد: احیای طب سنتی منطبق بر شیوه های عالمانه و مورد قبول دانشگاهیان کشور از برنامه هایی است که دنبال خواهیم کرد، در بخش دارو و تجهیزات پزشکی اولین گامم ایجاد شفافیت در عرصه دارو و تجهیزات پزشکی کشور است، چرا امروز باید ۹۷ درصد از داروی تولید داخل ۵۵۰ میلیون دلار ارز ببرد و ۳ درصد داروی وارداتی حدود ۱.۴ میلیارد دلار؛ به معاونت غذا و دارو در زمان سرپرستی دستور دادم لیست داروهای وارداتی را با تسهیلاتی به صنعت داخل ارائه کنند تا بتوانند نسبت به تولید دارو اقدام و به فروش برسانند و جای واردکنندگان را که صنعت داخل را لگدمال کرده اند بگیریم.

وی گفت: اصلاح نظام نسخه‌نویسی و پرهیز از نوشتن نسخه‌های بیهوده و تلف کردن ارز کشور از مهمترین برنامه‌های من خواهد بود، همچنین تهیه داروهای نوترکیب با کمک شرکت‌های دانش بنیان و مساعدت بخش‌های خارج از کشور از برنامه‌های دیگر وزارت بهداشت در دوران تصدی من خواهد بود.

وی افزود: در بخش آموزش و پژوهش دستاوردهای بزرگی بعد از انقلاب ایجاد شده است، همچنین تربیت شدگان دانشگاه علوم پزشکی کشور جای طبیبان خارجی در پیش از انقلاب را گرفته‌اند و امروز ما به مراکز ارجاع بیماران خارجی تبدیل شده‌ایم. از طرف دیگر متأسفانه هنوز آموزش‌های ما جامعه محور نیست، در شرایط کنونی مولفه‌های اجتماعی موثر و سلامت بیش از مولفه‌های درون حوزه ما را تهدید می‌کند؛ دانشجوی علوم پزشکی ما در حصار دانشگاه تربیت شده از این رو دیوارهای بتنی میان دانشگاه و مردم باید برداشته شود.

وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: من معتقدم که به جای آموزش بیمارستان محور باید به سمت آموزش جامعه محور برویم، چرا دندانپزشک تا قبل از بیرون آمدن از دانشگاه، هنوز دندان روستاییان شهرستان‌های خود را ندیده است از این رو این مشکل جامعه‌محور بودن نظام آموزشی است. از طرف دیگر ما امروز به جای حکیم تنها طبیب تربیت می‌کنیم و از ظرفیت بی‌بدیل فرهنگ ایرانی در تربیت دانشجو استفاده نکرده‌ایم.

نمکی تصریح کرد: آشنایی با فرهنگ ایران زمین و بزرگان طب این سرزمین و دردهای اجتماعی وظیفه ما در آموزش پزشکی است، از طرف دیگر در شرایط کنونی تحصیلات تکمیلی بیهوده توسعه داده می‌شود و آدم‌هایی که تربیت می‌کنیم به درد نظام ارائه خدمت نمی‌خورند. ما مقطع فوق لیسانس دانشگاه‌ها را متوقف و به جای آن مقطع دکترا ایجاد کردیم؛ حال کدام یک از این فارغ‌التحصیلان و دانشجویان به بالای سر بیماران می‌روند. چرا تخت‌های ما در شرایط کنونی خالی از پرستار هستند زیرا آموزشگاه‌های پرستاری را بستیم و کاردان‌های پرستاری را جذب نمی‌کنیم و تنها دکترهایی را می‌گیریم که به درد تحقیق و تدریس می‌خورند.

وی گفت: تناسب میان تحصیلات تکمیلی و تحصیلات پایه در شرایط کنونی وجود ندارد؛ همچنین دوره‌های آموزشی طولانی بوده از این رو ما باید بدانیم چه کسی، با چه مهارتی و چه هزینه‌ای توسط چه کسی و برای کدام جایگاه نظام ارائه خدمات تربیت می‌کنیم؛ همچنین متأسفانه ما تنها منابع کشور را دور می‌ریزیم.

وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: از طرف دیگر در بخش پژوهش گرچه دستاوردهای بزرگ و مهمی داریم اما هنوز در حال مدیریت جزیره‌ای هستیم و تمام مراکز تحقیقاتی ما همه چیز را می‌خواهند بدون اینکه با هم رابطه‌ای داشته باشند. از این رو ما باید سعی کنیم محورهای تحقیقاتی خود را تعریف کنیم تا حاصل این تحقیقات گره‌ای از مشکلات نظام ارائه خدمت حل کند؛ از طرف دیگر گرچه مقاله یک امتیاز در رنکینگ بین‌المللی است اما حاصل تمام تحقیقات، مقاله نیست بلکه باید محصولی ایجاد شود تا به وسیله آن در نظام ارائه خدمت تحول ایجاد کند.

نمکی گفت: یکی از برنامه‌های من تعامل با نمایندگان مجلس است و حتی در زمانی که در سازمان برنامه و بودجه مشغول به فعالیت بودم همکاری و تعامل خوبی با نمایندگان داشتم زیرا اعتقاد داشتم که احترام به نمایندگان احترام به رأی مردم و احترام به دموکراسی و مردم سالاری دینی است.

وی اظهار داشت: قبل از آمدنم آنان که به اشرافم به تنگناهای مالی و وضع موجود نظام سلامت آگاه بودند، پرسیدند تو که اوضاع را می‌دانی چرا می‌روی، گفتم می روم تا شاید چراغ امید پیرزنی که با شادمانی اسفند دود کرد، هنگامی که کلنگ مرکز سلامت روستا بر زمین خورد، تا بیمار مبتلا به سرطان نیمه شب اندوه دارو نداشته باشد تا به قول رهبر معظم انقلاب بیمار هموطنم در بیمارستان به جز اندوه بیماری غم دیگری نداشته باشد تا سرای محقر خانواده تنکدست برای خرید داروی تقلبی و پرداخت به دلالان بی‌رحم به حراج گذاشته نشود. مرا عشق می‌برد نه به سودای وزارت که سالهاست سودای دنیاطلبی در دلم مرده است.

وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: عشق خدمت به محرومان و فرودستان در دورترین نقاط کشورم که سال‌ها پیش سروده‌ام البته راهی سخت در پیش دارم پس اگر قبولم کردید رهایم نکنید و تنهایم نگذارید، پیمودن این سنگلاخ بدون مرحمت ویژه الهی و یاری همگان پیمودنی نیست

فرشادان: برنامه های «سعید نمکی» در سطح اجرایی و راهبردی در راستای حل مشکلات است

سیدمهدی فرشادان نماینده مردم سنندج در مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز (دوشنبه) پارلمان در سخنانی به عنوان موافق برنامه ها و صلاحیت «سعید نمکی» وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، اظهار داشت: آقای نمکی تخصص، صداقت، راستگویی، سازماندهی، انتقادپذیری، توانایی لازم را داراست.

وی افزود: خوشحال هستیم فردی می خواهد سکان وزارت بهداشت را برعهده گیرد که در بودجه دخل و تصرف داشته و در مقام بودجه نویسی و اجرا تبحر داشته و همچنین نسبت به سیاست و اقتصاد سلامت اطلاعات کافی دارد، بخش بهداشت و درمان از آن جایی که به طور مستقیم با سلامت انسان ها سر وکار دارد نقشی بی نظیر در نقش پذیری اجتماعی دارد.

فرشادان تصریح کرد: شاخص های برنامه های نمکی توجه به ویژگی های برنامه مطلوب و قابل اجرا و میزان تحقق اهداف قابل اندازه گیری بوده و برای وصول آن ها در زمان تعیین شده معیار و شاخص وجود دارد. برنامه ارائه شده ضمن مطابقت با قوانین بالادستی به ویژه سیاست های کلی سلامت و قانون برنامه پنجساله ششم از چنین ویژگی هایی برخوردار است.

وی ادامه داد: در حقیقت وزیر را در مقام پاسخگویی قرار داده، حفاظت مالی وکاهش پرداختی ها از جیب مردم، دستیابی به مرجعیت علمی در حوزه سلامت و کاهش خطر مرگ زودرس و بیماری های غیرواگیر از جمله برنامه ها و اهدافی هستند که مطابق این برنامه ها وزارت بهداشت باید با همراه نمودن سایر دستگاه های مرتبط در سال های باقیمانده از دولت آن ها را محقق کند؛ شاخصه بعدی توجه به مولفه های اجتماعی تعیین کننده سلامت و فرابخشی بودن مقوله سلامت است؛ در برنامه وزارت بهداشت مداخلات مهمی در حوزه مشارکت مردمی و همکاری بین بخشی پیش بینی شده است، مداخلاتی از جنس توانمندسازی مردم گرفته تا رصد مطالبه گری در عرصه های اجتماعی و اقتصادی موثر در حوزه سلامت بوده که نقطه عطف برنامه های نمکی است.

نماینده سنندج یادآور شد: زیرا بر اساس متون علمی صد درصد سلامت به طور مستقیم متاثر از رفتار مردم و سیاست های توسعه ای خارج از بخش سلامت است که خوشبختانه این رویکرد مبتنی بر سیاست های کلی سلامت و ماده ۷۲ قانون برنامه ششم توسعه کشور است که وزارت بهداشت را متولی سلامت مردم می داند.

وی اضافه کرد: شاخصه بعدی یکپارچگی در کارکردهای نظام سلامت و اجتماعی در حین استقلال قلمرو آن هاست، دقت در سیاست های اجتماعی و اولویت های نمکی نشان می دهد که وی در دوران تصدی در سازمان برنامه و بودجه به خوبی قلمروهای اجتماعی و سلامت را شناخته و در جهت هم راستا کردن آن ها راهکارهایی را ارائه کرده است که از جمله مهم ترین راهکارهایی که در برنامه به شفافیت بیان شده اصلاح ساختار نظام سلامت به منظور تقویت تولیت، چابک سازی و تفکیک نقش های اجرایی ذیل تولیت در یک تولیت واحد است؛ برای اجرایی کردن این رویکردها در جایگاه برنامه و کاهش تصدی گری وزارت بهداشت و ایفای نقش به عنوان متولی تاکید شده است.

فرشادان همچنین گفت: شاخصه بعدی هم راستایی برنامه با قوانین و اسناد بالادستی است، برنامه ای که امروز از سوی نمکی ارائه شده چه در سطح اجرایی و راهبردی و عملیاتی علاوه بر جهت گیری در راستای حل مشکلات موجود مستند برنامه ششم توسعه کشور و سیاست های کلی سلامت است و این بدان معنا است که وزیر پیشنهادی اجرای قانون را پذیرفته و باور داشته و سپس خود را در مقام پاسخگویی به مجلس در قبال اجرای قانون قرار داده است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: شاخصه بعدی توجه و کنترل هزینه ها و صرفه جویی از طریق ارتقاء بهره وری است که بنده به شخصه نگران تعهدات جدید وزارت بهداشت علیرغم تنگناهای مالی هستم اما محور قرار گرفتن مقوله تعیین منابع مالی پایدار و کنترل هزینه ها از طریق مدیریت شفاف و متناسب سازی درآمدها، هزینه ها و فعالیت ها و نیز توجه خاص به برقراری عدالت امیدوارکننده و قابل توجه است.

مقصودی:‌آقای روحانی!آیا می‌توانید جلوی دخالت‌های بیجای نوبخت را بگیرید

حسین مقصودی نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز (دوشنبه ۱۵ بهمن ۹۷) پارلمان در جریان بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی بهداشت درمان و در مخالفت با وی، ضمن تبریک بهار چهلم انقلاب اسلامی اظهار داشت:‌در دولت‌های مختلف ما دستاوردهای خوبی داشته‌ایم. البته در دولت تدبیر و امید هم با اینکه بی‌عدالتی بسیاری داشته است اما ظلم است که خوبی‌های آن را نگوییم.

وی افزود: در دولت دهم کنترل تورم زبانزد بود اما مدیران آن کجا رفتند؟ چرا از آقای طیب‌نیا خبری نیست؟ اصلا آقای قاضی‌زاده چرا رفت و کجا رفت؟ آقای روحانی کاش پاسخ این سؤالات را می‌دادید. اینها سوالاتی است که آقای نوبخت و روحانی باید پاسخگو باشند.

نماینده مردم سبزوار در مجلس ادامه داد:‌این دولت و مجلس یک نمک کم داشت که دکتر نمکی هم آمد!

مقصودی ادامه داد:‌آقای نمکی!‌همه نمایندگان و مردم شما را به پاک دستی و غیرسیاسی بودند می‌شناسند اما چه تضمینی وجود دارد که رئیس‌جمهور این نیرو و سرمایه نظام را نسوزاند؟

وی گفت:‌قطعا ما نمایندگان رای بالا به وزیر پیشنهادی بهداشت می‌دهیم اما آقای روحانی! چگونه می‌خواهید از او حمایت کنید؟

نماینده مردم سبزوار در مجلس با بیان اینکه برنامه‌های آقای نمکی محلی و بر اساس بومی‌سازی نیست، گفت: آقای نمکی به بهداشت و درمان نگاه بومی‌گرایی ندارد.

مقصودی بر همین اساس خاطرنشان کرد: بر اساس برنامه پیشنهادی آقای نمکی برای نیروهای خدماتی و پرستاران و همچنین بهورزان برنامه خاصی ارائه نشده است.

وی خطاب به رئیس‌جمهور و وزیر پیشنهادی بهداشت گفت این روزها بر خلاف سخنان روحانی مردم از طرح تحول سلامت ناراضی هستند.

نماینده مردم سبزوار در مجلس ادامه داد:‌منشا بیماری‌ها سوء تغذیه است که در این دولت زیاد و سفره مردم کوچک شده است.

مقصودی با بیان اینکه برخلاف جمله رئیس‌جمهور اکثر مردم این روزها فاقد پوشش بیمه هستند، گفت:‌البته آنهایی هم که بیمه هستند بیمه‌شان اعتباری ندارد. چرا که هر دارویی را به مردم ارائه نمی‌کنند.

وی با اشاره به اینکه مردم توان پرداخت هزینه دارو را ندارند، گفت: آقای روحانی! چه کسی باید اختلاف بین وزرا و کابینه‌اش را برطرف کند.

نماینده مردم سبزوار در مجلس اضافه کرد: آقای نوبخت معتقد بود که آقای قاضی‌زاده بیش از دخل دولت خرج می‌کرد و مانند بچه پولدارها خرج داشت و دست دولت در این شرایط خالی است در این رابطه باید گفت چه کسی این برنامه‌ها را می‌داد و دخل و خرج‌ها را باید تنظیم می‌کرد؟

مقصودی خطاب به رئیس‌جمهور عنوان کرد: شما از یک طرف کیسه دولت را خالی کردید و با افزایش ۳۰۰ درصدی هزینه‌های پزشکی پول را به جیب پزشکان ریختید. حال آقای نمکی با کدام اعتبار می‌تواند ده‌ها هزار اعتبار بیمارستان‌ها را بپردازد و این کاستی‌ها را جبران کند.

وی در ادامه خطاب به رئیس‌جمهور بیان کرد: آقای روحانی! صنعت، کشاورزی و اقتصاد را رها کرده‌اید و به طرح تحول سلامت چسبیده‌اید.

نماینده مردم سبزوار در مجلس به شخصیت و ویژگی وزیر پیشنهادی بهداشت اشاره کرد و گفت: آقای نمکی فردی خوب، متخصص و بی‌حاشیه است اما چه تضمینی برای حمایت از برنامه‌های او وجود دارد؟

مقصودی ادامه داد:‌آقای روحانی؟ آیا می‌توانید جلوی دخالت‌های بی‌جای نوبخت را بگیرید. چرا پشت تریبون اطلاعات نادرست نوبخت را باور می‌کنید و به خورد مردم می‌دهید.

وی مجددا خطاب به روحانی گفت: از ابتدای انقلاب تاکنون تنها دولتی که حق بیمه تامین اجتماعی را به خزانه واریز کرد دولت شما بود. بیمه سلامت در بیمارستان‌ها این روزها سقف مشخصی دارد.

نماینده مردم سبزوار در مجلس با انتقاد از بدهکار کردن کشور در بخش‌های مختلف توسط رئیس‌جمهور گفت:‌ امروز کشور را بدهکار و آموزش و پرورش، صنعت و معدن، سایپا و ایران خودرو را رها کرده‌اید و همه تمرکزها را به طرح تحول سلامت گذاشته‌اید و چسبیده‌اید به این طرح.

مقصودی در ادامه گفت: آقای روحانی! شما به عنوان رئیس جمهور یک کشور آیا خبر دارید که با فروش اوراق مشارکت چه چالش‌های بزرگی برای دولت بعدی ایجاد می‌کنید؟آیا می‌دانید سوءتغذیه باعث بسیاری از بیماری‌ها شده و به بهانه طرح تحول سلامت همه کشاورزان و روستائیان و مردم را رها کرده‌اید؟

وی در خاتمه بیان کرد: سؤء مدیریت این دولت در تاریخ ثبت خواهد شد و چالش‌های این دولت در دولت‌های آینده دیده خواهد شد و قطعا از این دولت به عنوان ضعیف‌ترین رئیس جمهور یاد می‌کنند.

بر اساس این گزارش علی لاریجانی رئیس مجلس خطاب به مقصودی گفت: آقای مقصودی! شما باید در مخالفت صحبت کنید. وی افزود: بله؛ ایشان باید به عنوان مخالف صحبت می‌کرد که در همین حال نمایندگان فریاد «دو دو» را در صحن علنی پارلمان سر دادند.

سلیمی: تاکنون لکه سیاهی در کارنامه نمکی ثبت نشده است

حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات در مجلس در نشست علنی امروز (دوشنبه) پارلمان در جریان بررسی صلاحیت سعید نمکی وزیر پیشنهادی بهداشت و درمان، در موافقت با وی به ویژگی‌های مثبت وی اشاره کرد و اظهار داشت: آقای نمکی فردی پاکدست است.

وی اضافه کرد: علیرغم اینکه در سطح کلان مدیریت‌های مختلفی را آقای نمکی تجربه کرده است اما تاکنون لکه سیاهی در کارنامه ایشان ثبت نشده است.

نماینده مردم محلات در مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنانش خاطرنشان کرد: در بحث تعارض منافع نیز، از آنجایی که در بخش خصوصی هیچ گونه سهمی از آن آقای نمکی نیست بنابراین در تصمیم‌گیری‌ها می‌تواند به صورت آزادانه عمل کند.

سلیمی ادامه داد: متاسفانه باید بگویم برخی وزرا و مسئولان به دلیل اینکه همزمان هم مسئول اجرایی دارند و هم در بخش خصوصی هویتی برای آنها متصور است، باعث می‌شود در تصمیم‌گیری‌ها دچار خطا شوند.

وی در ادامه سخنانش به برنامه نمکی اشاره کرد و گفت: آقای نمکی برنامه جامعی را امروز به مجلس ارائه داد.

نماینده مردم محلات در مجلس شورای اسلامی در همین اساس اضافه کرد: در این بخش آقای نمکی به دلیل نگاه جامعی که در هر بخش دارد می‌تواند موفق باشد.

سلیمی عنوان کرد: با توجه به مشکلاتی که امروز در بخش دارو وجود دارد و با توجه به تجربه گرانسنگی که نمکی در این حوزه دارد لذا می‌تواند با مشکلات عدیده این بخش مقابله کند.

وی با بیان اینکه آقای نمکی تبحر خاصی در مباحث بودجه‌ای دارد، گفت: در زمانی ۹۰ درصد بودجه جاری کشور در اختیار او بوده است و برای سال آینده که اعتباری بالغ بر ۷۵ هزار میلیارد تومان برای بخش بهداشت و درمان اختصاص دادیم بنابراین می‌تواند به خوبی این بخش را مدیریت کند.

نماینده مردم محلات در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس یادآوری کرد: گرانی‌هایی که در بحث بی‌انضباطی بخش بهداشت و درمان داشتیم به واسطه آقای نمکی مرتفع خواهد شد چرا که او فردی است که در مباحث بودجه تبحر خاصی دارد. قطعا فردی که در بخش بودجه مدیریت خوبی دارد می‌تواند این بخش را هم ساماندهی کند.

سلیمی به دیگر ویژگی‌های بارز وزیر پیشنهادی بهداشت اشاره کرد و گفت:‌ از مدیریت‌های خرد گرفته تا معاونت سلامت و مدیریت شرکت‌های دارویی و رئیس دانشگاه نیز سوابق درخشانی دارد.

وی ادامه داد: یک مدیر استراتژیک در شرایطی می‌تواند موفق باشد که در لایه‌های مدیرت مختلف قرار داشته باشد که آقای نمکی دارای مدیریت‌های مختلفی است البته او مدیر جهادی هم هست که می‌تواند بن‌بست‌ها را بشکند چرا که در جهاد سازندگی دفاع مقدس هم مدیریت داشته است.

نماینده مردم محلات در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: البته در مباحث علمی هم آقای نمکی فردی متبحر است لذا این فرد را در حوزه علمی نیز فردی کارآزموده می‌بینیم.

سلیمی همچنین گفت:‌در برنامه‌های وزیر پیشنهادی بهداشت از یک سو به برنامه‌های بالا دستی نگاه شده و در بخش بهداشت و درمان توجه ویژه به چالش‌های این بخش شده است.

وی ضمن بیان انتظارات و توقعات نمایندگان از نمکی خاطرنشان کرد:‌ما از آقای نمکی توقع داریم با توجه به برنامه‌های تعیین شده بر اساس زمان برنامه‌ها عمل کند. البته باید بگوییم برنامه‌های او قابل دفاع است.

نماینده مردم محلات در مجلس شورای اسلامی در خاتمه گفت: در ۴۰ سال پس از انقلاب در بخش بهداشت و درمان اقدامات قابل توجهی صورت گرفته است.

نمکی» وزیر بهداشت شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز (دوشنبه) پارلمان برنامه ها و صلاحیت «سعید نمکی» وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

بر این اساس، وکلای ملت با ۲۲۹ رأی موافق، ۲۵ مخالف، ۴ رای ممتنع و یک رای باطله از مجموع ۲۵۹ آرای مأخوذه، به سعید نمکی رأی اعتماد دادند و بدین ترتیب «سعید نمکی» به عنوان وزیر بهداشت، سکان این وزارتخانه را بر عهده گرفت.

ساداتی‌ نژاد: «نمکی» یک مدیر گلخانه‌ای نیست

سیدجواد ساداتی‌نژاد نماینده مردم کاشان در مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز (دوشنبه ) پارلمان در جریان بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی بهداشت و درمان در موافقت با وی اظهار داشت: بر اساس برنامه‌های ارائه شده از سوی آقای نمکی اصل بودن پیشگیری نسبت به درمان در برنامه‌های اوست که اگر این موضوع قبلا اتفاق می‌افتاد شاید شاهد خرج‌ها و گزینه‌های گزاف در بخش سلامت نبودیم.

وی افزود:‌مردمی کردن پزشکی جزو ویژگی‌های برنامه‌های ارائه شده از سوی آقای نمکی است.

نماینده مردم کاشان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برنامه ارائه شده وزیر پیشنهادی بهداشت ودرمان بسیار خوب است، گفت: در برنامه‌های وی اعتقاد به برنامه ششم در بخش عدالت سلامت و نگاه به همه محورهای پزشکی از جمله مواردی است که قابل توجه است.

ساداتی‌نژاد توجه به حوزه سلامت در روستاها را از جمله برنامه‌های وزیر پیشنهادی بهداشت ودرمان خواند و گفت:‌ما در این بخش نیاز به عدالت داریم که آقای نمکی به عدالت در کارش معروف است.

وی افزود: اینکه بیماران به غیر از درد بیماری درد دیگری نداشته باشند موضوع مهمی است که در برنامه‌های آقای نمکی به آن توجه شده است.

نماینده مردم کاشان در مجلس شورای اسلامی با تشریح سوابق کاری وزیر پیشنهادی بهداشت عنوان کرد: او کار خود را از جهاد سازندگی شروع کرد و در جبهه‌های حق علیه باطل دردفاع مقدس هم حضور داشت البته در شبکه بهداشت و ریاست دانشگاه علوم پزشکی نیز سوابق درخشانی دارد.

ساداتی‌نژاد با اشاره به اینکه وزیر پیشنهادی بهداشت و درمان یک مدیر گلخانه‌ای نیست، گفت: او همه موارد مدیریتی را با مراحل طی کرده است.

وی با بیان اینکه آقای نمکی مدیریت مالی را می‌داند و انضباط مالی را می‌فهمد گفت: قطعا بر اساس برنامه‌های ارائه شده از سوی آقای نمکی مشکل طرح تحول سلامت را با این سبک مدیریت خواهد کرد.

نماینده مردم کاشان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آقای نمکی از خانواده متدینی بوده و فردی خاکی با روحیه جهادی است، او اصلا اهل تکبر و غرور نیست ودر مدیریت خود قاطعیت دارد. البته به افراد محروم و روستائیان توجه ویژه‌ای می‌کند.

ساداتی‌نژاد در خاتمه خاطرنشان کرد: آقای نمکی اقبال خوبی از فراکسیون‌ها و کمیسیون‌های تخصصی مجلس دارد که این موضوع انرژی خوبی را در اختیار او می‌گذارد

دسته بندی: 
برچسب: